Vše o létání

TROCHU HISTORIE

Až do konce 18. století se člověk po Zemi pohyboval pouze po souši a po vodě. Po celá dlouhá staletí se na těchto pohybech nic nezměnilo a doznávaly pouze technického vývoje a zdokonalování. Zbýva ale ještě jeden prostor, který člověku do 18. století nebyl přístupný. Byl to vzduch, který se stal zdrojem těch nejfantastičtějších lidských představ a tužeb. Každý národ a každá kultura mají své legendy o létajících lidech, kteří se snaží napodobovat let ptáků. Úsilí a přání člověka vzlétnout byla korunována úspěchem teprve až koncem 18. století díky geniálnímu vynálezu bratří Montgolfierů, který člověku naznačil možnost odpoutat se od zemského povrchu a poprvé vystoupat do výšin. Vzlet prvního horkovzdušného balonu v Annonay 4.června 1783, tedy prostředku lehčího vzduchu pojmenovaného vzápětí montgolfiéra, vyvolal bouři nadšení a naděje.

Letenky

Vyberte si prosím z bohaté nabídky našich letenek. Lety balonem jsou určeny pro všechny, kteří chtějí na vlastní kůži vyzkoušet pocity vzduchoplavců, objevitelů a dobrodruhů. Zažijete vzrušení, napětí, pocit svobody a volnosti při klidném putování oblohou.

Platnost všech letenek vydaných naší společností je 2 roky!

ČASTÉ DOTAZY, ANEB CO MOŽNÁ NEVÍTE

 1. Můžete nám sdělit přesné místo odletu?
  Start balonu ovlivňuje mnoho faktorů (např. síla a směr větru a stav startovacích ploch např. podmáčení, kosení, hnojení). Z tohoto důvodu Vám nemůžeme dopředu zdělit přesné místo startu. Podrobné informace o místě srazu pasažérů obdržíte přímo od pilota s dostatečným časovým předstihem.
 2. Kdy létají balony?
  Pro lety balonem je denní doba velmi důležitá. Let balonem může být uskutečněn buď brzy zrána (po východu slunce) anebo v podvečer cca 2 hodiny před západem slunce. Během dne se vyskytuje tzv. termické proudění které balon neumí překonat a je pro něj velmi nebezpečné.
 3. Za jakého počasí je není možno létat?
  Let může být uskutečněn v kteroukoliv roční dobu. Zápornými faktory jsou mlha, nízká oblačnost, bezvětří, vítr silnější než 4 m/s, výskyt bouřek.
 4. Jaká je trasa letu?
  Balony nemají motor, brzdu ani kormidlo. Je tedy téměř nemožné určit směr jejich letu. Přistání následuje po cca 1 hodině letu ve směru větru.
 5. Je nahoře zima, jak se mám obléci?
  Oblečte se pohodlně, stejně tak jako na procházku do přírody v daném ročním období. Vyšším osobám doporučujeme pokrývku hlavy – kšiltovku, čepici, šátek, …
 6. Jsou nějaká zdravotní omezení?
  Lety balonem jsou vhodné téměř pro každého. Vyjímkou jsou těhotné ženy, dětí mladší 8-mi let a menší než 140 cm a osoby s postižením pohybového aparátu (sádra, ortéza, berle, …), osoby pod vlivem alkoholu a omamných látek.
 7. Smí se fotit?
  Samozřejmě, při letu balonem je dovoleno fotit a pořizovat videozáznam.
 8. Může se rodina a přátelé přijít podívat na start?
  Start horkovzdušného balonu a let balonem je nádherná podívaná kterou každému rádi doporučíme. Vezměte své přátele ať také zažijí atmosféru vzletu. 
 9. Jak se dostaneme zpět k autu odkud jsme odletěli?
  Po celou dobu letu Vás sleduje posádka doprovodného vozidla, která Vás po letu balonem dopraví zpět na místo srazu.
 10. Kdy se dozvíme místo vzletu?
  Podrobné informace o místě a času srazu pasažérů obdržíte přímo od pilota. Informace k ranním letům max. do 20,30 hod. den před vzletem, informace k večerním letům max. do 12,30 hod. v den letu. 
 11. Co když bude špatné počasí?
  V případě, že se let balonem zruší, zarezervujte si prosím náhradní termín letu prostřednictvím www.letime-balonem.cz/tabulka.
 12. Slunce svítí a pilot nám zrušil let?
  Všichni naši piloti jsou profesionálové kteří létají pro radost. Zodpovídají za Vaše zdraví a za svěřený majetek. Mají-li sebemenší pochybnost o vývoji meteorologické situace (např. výskyt bouřek v okolí, silný vítr, či bezvětří, směr větru který by Vás zavál do zalesněné oblasti bez možnosti bezpečného přistání) raději zvolí variantu zrušení letu a provedení v jiný den.

ODLETOVÉ LOKALITY

Pravidelně létáme v cca 25 lokalitách po celé ČR:
České Budějovice, Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou, Tábor, Zelená Hora u Nepomuku, Plzeň, Konopiště, Český Ráj, Roudnice nad Labem, Telč, Jihlava, Brno, Pálava, Zlín, Uherské Hradiště, Frýdek-Místek, Ostrava, Hradec Králové, Pardubice, Česká Sibiř – Miličín, Bochov u Karlových Varů, Slavonice, Kroměříž, Bouzov.