Certifikace a bezpečnost

Celá naše flotila balónů od Lety Balonem s.r.o. jsou řádně zapsány v leteckém rejstříku pro komerční provoz.

CERTIFIKACE

Jsme držiteli platné licence pro provozování tzv. leteckých prací. Všichni naši piloti jsou způsobilí pro provozování balónů a to přímo Úřadem pro civliní letectví. Naši piloti jsou rozhodně zkušenými vzduchoplavci a někteří z nich jsou současně i instruktory pro balónový výcvik. Kompletní flotila Lety Balonem s.r.o. provozuje zpravidla téměř nové balóny tzn. maximálně s provozem 3 let, což jeden z dalších argumentů pro zachování vysoké bezpečnosti letu s námi.

Veškeré balóny jsou plně pojištěny, pro vaši představu, každý z nich do výše cca 2.000.000 Euro pro škodu na zdraví i majetku. Uvádíme zde i certifikát bezpečnosti, který si lze stáhnout a použít pro vaši osobní kontrolu.

letecke_prace_lb

JSME SOUČÁSTÍ DŮLEŽITÝCH SDRUŽENÍ A INSTITUCÍ

Přesto, že jsme oficiálně certifikováni a přezkušováni od státních úřadů, nezahálíme a díky naší vysoké kvalitě a profesionálnímu přístupu jsme zpravidla automaticky přijímáni do oborových sdružení a institucí. Tím je pro vás, naše zákazníky a zájemce o létání zajištěn kodex a jasná pravidla při létání a vysoká kvalita provedených úkonů a tím i naprostá záruka bezpečnosti!

BEZPEČNOST BALÓNOVÉHO LÉTÁNÍ

Balóny jsou stejně jako jakákoliv technika ve vzduchu ovládaná člověkem, označovány za letadla a to letadla, která můžete vidět po celém světě.

Co do konstrukce je balón velmi jednoduchý stroj, což skrývá výhodu v jeho technické nekomplikovanosti a tím i poměrně vysoké bezpečnosti. Balón jako takový podléhá přísnému testování a pravidelným kontrolám, které je potřeba opakovat po každých 100hodinách letu a to přímo jejich výrobci. Na začátku každého letu je prováděna tzv. „předletová“ kontrola, kdy pilot prověřuje veškeré části balónu co do jeho schopnosti letu. Balóny jsou narozdíl od letadel velmi závislé na meteroologických podmínkách a je přesně stanovovány kdy mohou létat. V létě to je vždy v čase cca od 6h do 9h a v odpoledních hodinách od 17h do 21h. Létat balónem můžete samozřejmě i mimo letní sezónu, tam se ale proletíte především blíže k 12h. Jak již bylo zmíněno, aby bylo možné zvlétnout, musí tomu být uzpůsobeny i okolní podmínky, tedy počasí bez srážek ať sněhových či dešťových, naprosto je vyloučen let v bouřce, v termických proudech a v neposlední řadě i při silném větru. Maximální hranicí pro možné používání balónu je rychlost větru okolo 14 km v hodině, resp. 7 km/h při startu a v zastavěných plochách.

Aby mohl balón stát na místě, připoután k zemi je přípustná maximální rychlost větru 4 km za hodinu. Většinou se lety balónem nekonají v přímé blízkosti velkých měst, kde je k ideálním podmínkám daleko. Pro přelet balónem je nutné dosáhnutí dostatečné rychlosti aby se následně dostal k prvnímu přistávacímu místu bez jakéhokoliv zvýšeného rizika. Přistání v zástavbě, na cestách či zahradách je pak prováděnou ve velmi ojedinělých případech jen při situaci v nouzi, což každý zkušený pilot dobře ví a těmto situacím předchází.

Celková úspěšnost letu závisí přímo na pilotovi, který zodpovědně rozhoduje o jednotlivých fázích letu pro zachování maximální bezpečnosti pasažérů. Není proto dobré vytvářet na pilota nátlak k letu nad místa nebo v době, kde je to krajně nevhodné až nebezpečné anebo odkládat termín na jiný den letu při příznivějších podmínkách. Případné rozhodnutí o změně místa startu nebo přímo zrušení celé akce, je spíše projev zkušeností pilota a jeho zdravého rozumu a ne projevem jeho neochoty či neschopnosti vám vyhovět při zjevně zvýšeném riziku.

Jsme tu pro vás a rádi vám zprostředkujeme nevšední zážitek s plně bezpečným a měkkém přistání. Těšíme se na Vás!